chloesevigny-screencomment

CANNES FESTIVAL – Short films slate announced

Last Updated: April 19, 2019By Tags:

Presided over by filmmaker Claire Denis the Cinéfondation and Short Films Jury will be awarding three prizes in ceremony on the 23rd of May. The Short Film Palme d’or will be awarded during the closing ceremony, to be held on May 25th.

The 2019 Short Films Competition includes eleven films (nine fiction-based shorts, one documentary and one animated film) from countries as diverse as Albania, Argentina, France, Finland, Greece, Israel, Ukraine, Sweden and the U.S. The selection committee watched 4240 short films before paring it down to the eleven finalists.

Erenik BEQIRI “The Van”  Albania, France 15’
Dekel BERENSON “Anna” U.K., Israel 15’
Vanessa DUMONT
Nicolas DAVENEL
“The Jump” (documentary) France 12’
Vasilis KEKATOS “The Distance between us and the sky”  Greece, France 9’
Teemu NIKKI “All inclusive” Finland 15’
Elin ÖVERGAARD “Who Talks” Sweden 14’
Agnès PATRON “And then the bear” (Animation) France 14’
Yona ROZENKIER “Butterflies” Israel 7’
Agustina SAN MARTÍN “Monster God” Argentina 10’
Chloë SEVIGNY “White Echo” U.S. 15’
Federico Luis TACHELLA “The Nap” Argentina 14’

For its 22nd edition, the Cinéfondation Selection chose seventeen films (fourteen live-action and three animated films), from among the 2,000 entries submitted by film schools all over the world. Europe figures prominently in this year’s slate, which signals a robust film school culture throughout the continent. Six of the selected shorts come from schools taking part for the first time.

SEE ALSO ON SCREENCOMMENT: “Claire Denis to lead jury of short film program” 

 

Wisam AL JAFARI “Ambience” Dar al-Kalima University College of Arts and Culture

Palestine

15’
Louise COURVOISIER “Mano a Mano” CinéFabrique

France

23’
Ondřej ERBAN One Hundred and Twenty-Eight Thousand” FAMU

Czech Republic

16’
Kenya GILLESPIE “Jeremiah” The University of Texas at Austin

U.S.

10’
Martin GONDA “Pura Vida” FTF VŠMU – Film and Television Faculty, Academy of Performing Arts

Slovakia

30’
Shoki LIN “Adam” Nanyang Technological University (NTU)

Singapore

19’
Yarden LIPSHITZ LOUZ “Rift” Sapir College

Israel

21’
David MCSHANE “Solar Plexus” NFTS

U.K.

9’
Antonio MESSANA “Rosso: A True Lie About a Fisherman” La Fémis

France

28’
Katalin MOLDOVAI “As Up to Now” Budapest Metropolitan University (METU)

Hungary

24’
Martin MONK “Favourites” Filmakademie Wien

Austria

18’
Leszek MOZGA “Roadkill”  University of the Arts London (UAL)

U.K.

8’
Barbara RUPIK “The Little Soul” PWSFTviT

Poland

9’
Richard VAN HIẾU  CalArts

U.S.

24’
Flo VAN DEUREN “Bamboe” RITCS

Belgium

19’
Olesya YAKOVLEVA “Complex Subject”  St. Petersburg State University of Film and Television

Russia

26’
YEON Jegwang “Alien” Korea National University of Arts

South Korea

15′

SEE ALSO: our interview with Gilles Jacob, founder of Cinéfondation and former president of the Cannes Festival

news via inbox

Nulla turp dis cursus. Integer liberos  euismod pretium faucibua